POPPS (mimo pandemii) nie zwalnia tempa

To był bardzo trudny rok dla całego sektora pozarządowego. Mimo panującej pandemii i wynikających z niej trudności POPPS działał jednak bez przerwy realizując swoje statutowe działania i dostosowując się do nowej rzeczywistości. Dzięki mobilizacji zespołu oraz organizacjom członkowskim przeszliśmy przez ten rok silniejsi i gotowi na kolejne wyzwania, których z pewnością nie zabraknie. Poniżej kilka zdań podsumowujących mijający rok.

Pandemia dała się we znaki w każdej dziedzinie aktywności społecznej i zmieniła nasze codzienne funkcjonowanie. Wiele organizacji musiało zrezygnować ze swoich działań, odwołać zaplanowane wcześniej wydarzenia lub przenieść je na „lepsze czasy”. Wiele konkursów grantowych zostało unieważnionych już po ich ogłoszeniu, odwołanych lub znacznie opóźnionych, co utrudniło a nawet uniemożliwiło podjęcie wielu zadań.

Nasza organizacja również stanęła przed wyzwaniem/dylematem, czy uda nam się zrealizować zaplanowane zadania. Mimo przeciwności postanowiliśmy pracować i kontynuować nasze dotychczasowe działania na rzecz rozwoju organizacji z naszego powiatu.

W czerwcu po raz piąty ogłosiliśmy konkurs Działaj Lokalnie. Tegoroczna edycja w naszym powiecie dedykowana była projektom, które służyły przeciwdziałaniu epidemii i jej negatywnym skutkom. Zainteresowanie konkursem pokazało, że ograniczenia wyzwalają ogromną kreatywność i mobilizację do działań i walki z przeciwnościami. W ramach konkursu dofinansowanie otrzymało siedem najlepszych projektów, dzięki którym mieszkańcy lokalnych społeczności mogli w bezpieczny sposób uczestniczyć w działaniach podtrzymujących ich aktywność w życiu społecznym np. projekt „Lokalnie jest fajnie” OSP z Wolki Smolanej, czy otrzymać wiedzę i wsparcie jak radzić sobie w tych trudnych czasach jak projekty Biosfery Kampinos, Klubu Seniora „Radosna Jesień” i KGW Wólka Smolana. Niektóre projekty umożliwiły ich realizatorom nabycie nowych umiejętności i podtrzymanie działalności dzięki przeniesieniu części działań do sieci np. projekt „Poezja w sieci” Sochaczewskich Wieczorów Literackich „ATUT”.

Mimo ograniczeń i dzięki dotacji pozyskanej z Samorządu Województwa Mazowieckiego, udało nam się zrealizować również projekt SANGO – Sochaczewska Akademia NGO. To program edukacyjny, w ramach którego przedstawiciele organizacji oraz grup nieformalnych mieli możliwość wzięcia udziału w cyklu szkoleń i wsparcia doradczego w zakresie zakładania i prowadzenia organizacji, prawa w organizacji, zarządzania zespołem, umiejętności interpersonalnych, przygotowywania ofert i sprawozdań. Jedno ze spotkań szkoleniowych zostało w całości poświęcone tematowi związanemu z działalnością kół gospodyń wiejskich, które licznie powstały w naszym powiecie w ciągu ostatnich dwóch lat.

Epidemia koronawirusa z jednej strony ograniczyła mocno nasze dotychczasowe życie, ale z drugiej strony dała możliwość podejmowanie nowych aktywności nakierowanych na walkę ze skutkami covid. Dlatego wychodząc naprzeciw potrzebom naszych organizacji członkowskich uruchomiliśmy w listopadzie konkurs grantowy „Mikrodotacje POPPS”, który dał im wsparcie finansowe i jednocześnie pozwolił na podtrzymanie działalności organizacji i zaangażowania ludzi, którzy ją tworzą. Dzięki wsparciu „Mikrodotacje POPPS” udało się zorganizować bezpłatne posiłki dla potrzebujących, bezpieczną możliwość aktywności poza „czterema ścianami” tj. spływ kajakiem i spacer po Puszczy Kampinoskiej, mobilizację i rozwój twórczości grupy pasjonującej się słowem pisanym oraz wydanie ich Antologii poezji czy wsparcie w środki ochrony sanitarnej podopiecznych jednej z fundacji.

Mimo, że nam udało się zrealizować (lub pomóc zrealizować) tak wiele działań coraz częściej spotykamy się z pytaniami o przyszłość sektora. Co nas czeka w przyszłym roku? Jaka będzie „nowa normalność”, do której trzeba będzie się dostosować? Jak prowadzić nasze działania, kiedy się okaże, że tymczasowość tej sytuacji się przedłuża, a nawet staje się ona „nową normalnością”. I to nie są pytania o działania, ale o formy działania. Czy można je zmodyfikować tak, by można je było prowadzić w warunkach przedłużającego się stanu epidemicznego? To są pytania, na które dziś nie znamy odpowiedzi ale z pewnością będziemy ich szukać.

Leave Comment

Skip to content