Stowarzyszenie Na Rzecz Rozwoju Wsi Adamowa Góra

liczy 19 członków. Głównym celem działania stowarzyszenia jest wszechstronny i zrównoważony rozwój: społeczny, kulturalny i gospodarczy wsi Adamowa Góra, integracja społeczna oraz zachowanie dziedzictwa kulturowego naszej wsi. Zarejestrowane zostało w 2009 roku. Jego powstanie było wynikiem aktywnej działalności mieszkańców wsi, którzy od 2007 r. chętnie włączali się w tworzenie placu rekreacyjnego w centrum wsi i w organizację różnych imprez integracyjnych, takich jak: Dzień Ziemi, Dzień Dziecka, Dzień Seniora, Dzień Latawca, Festyny Wiejskie, pikniki, Wigilia czy Sylwester na placu. Mieszkańcy chętnie pomagali przy sprzątaniu placu, sadzeniu drzewek, wyplataniem płotu, budowaniu piaskownicy, bramek i boiska do piłki nożnej, boiska do siatkówki, miejsca na ognisko z ławeczkami, stawianiu ogrodzenia wokół placu itp.

W 2009 r. Gmina Młodzieszyn otrzymała pieniądze z Unii Europejskiej z działania 9.5 PO KL na realizację projektu skierowanego do mieszkańców wsi Adamowa Góra pt. „Odkrywamy i uczymy o dziedzictwie kulturowym naszej wsi”. W jego tworzeniu i prowadzeniu duży udział mieli członkowie stowarzyszenia. W ramach tego projektu powstała m.in. wiata na placu i „Kronika wsi Adamowa Góra”.

Utworzenie stowarzyszenia pozwoliło na samodzielne występowanie o środki pieniężne na realizację pomysłów. We wrześniu 2011 r. napisano dwa projekty na działanie 9.5 PO KL: pierwszy pt. „Indyjska przygoda z językiem angielskim” (pozytywnie oceniony na 96 pkt., nie otrzymał dofinansowania z powodu ograniczonych środków), drugi pt. „Szanujmy stare, uczmy się nowego” (otrzymał 71 pkt). W lutym 2012 r. złożono do FIO na Priorytet III projekt pt. „Przywróćmy Herody do naszej wsi” (pozytywnie oceniony, otrzymał 197 pkt., nie dostał dofinansowania, również z powodu wyczerpania środków). Przywrócić Herody z Adamowej Góry udało się dzięki dofinansowaniu z Gminy Młodzieszyn w ramach projektu dla organizacji pozarządowych już w grudniu 2012 r. Główne przedstawienie odbyło się na Wiejskim Festynie Rodzinnym, ale miało również w tourne w siedmiu miejscach powiatu.

W 2013 r. stowarzyszenie prowadziło m.in. projekt „Ocalić od zapomnienia”, który miał na celu zachowanie dziedzictwa kulturowego wsi Adamowa Góra poprzez zebranie wiadomości o zwyczajach, przyśpiewkach i piosenkach związanych z weselem i przygotowanie przedstawienia pt. „Wokół wesela”, części kolejnego już Wiejskiego Festynu Rodzinnego. Przygotowano także wystawę dawnej fotografii z Adamowej Góry o tematyce weselnej.

W ramach konkursu dla organizacji pozarządowych organizowanego przez Gminę Młodzieszyn stowarzyszenie pisze projekty z myślą o dzieciach i młodzieży, które w czasie wakacji zwykle pozostają w domach. Od dwóch lat organizuje w lecie tydzień sportowo-rekreacyjny na miejscowym placu w centrum wsi (2012 r. – „Sportowy tydzień w Adamowej Górze”, 2013 r. – „Tydzień sportu i rekreacji w Adamowej Górze”). W zabawę włączani są najstarsi mieszkańcy wsi np. poprzez udział w turnieju tenisa stołowego, we wspólnej nauce tańca, w rodzinnym rajdzie rowerowym czy „Nocy wróżek”(seniorki występujące w roli dobrych wróżek).

Stowarzyszenie Na Rzecz Rozwoju Wsi Adamowa Góra
Adamowa Góra 29b, 96-512 Młodzieszyn

Kontakt ze Stowarzyszeniem Na Rzecz Rozwoju Wsi Adamowa Góra

Imię i nazwisko (wymagane)

Adres email (wymagane)

Temat

Numer telefonu

Treść wiadomości

[recaptcha class:form_item class:full_form]

Leave Comment

Skip to content