Oczekiwania organizacji członkowskich POPPS

Z końcem grudnia 2014 r. Porozumienie Organizacji Pozarządowych Powiatu Sochaczewskiego zakończyło realizację projektu Wzmocnienie potencjału Porozumienia Organizacji Pozarządowych Powiatu Sochaczewskiego i jego organizacji członkowskich, dofinansowanego ze środków Programu Operacyjnego Funduszu Inicjatyw Obywatelskich. W ocenie organizacji członkowskich projekt odniósł sukces i spowodował zainteresowanie kontynuacją podjętych dotychczas działań oraz nowych inicjatyw.

W trakcie realizacji projektu dołączyły do POPPS trzy nowe organizacje z Sochaczewa: Stowarzyszenie „Nasz Zamek” działająca w obszarze historii i dziedzictwa narodowego, oraz dwie organizacje sportowe: Stowarzyszenie Działamy Sprawnie-Tworzymy Lepiej „Przez Sport W Przyszłość” i  Uczniowski Klub Sportowy „GravityBreak”.

Po zakończeniu realizacji projektu zostały zebrane opinie organizacji członkowskich w formie ankiety o wpływie realizacji zadań z projektu na ich działalność oraz pomysły na to, jak POPPS powinien wspierać organizacje w dalszej perspektywie oraz o same zadania rozwojowe dla POPPS.

Aktualnie Porozumienie zrzesza czternaście organizacji członkowskich. Większość organizacji w odpowiedzi na zapytanie POPPS deklaruje potrzebę obsługi księgowej (9 organizacji) i poradnictwa prawnego (14 organizacji).

Po odbytych dotychczas szkoleniach z księgowości, logiki projektowej i metodologii przygotowywania wniosków aplikacyjnych oraz współpracy z wolontariatem jest zainteresowanie ze strony organizacji członkowskich dalszymi szkoleniami (11 organizacji), podnoszącymi profesjonalizm organizacji tj. specjalistyczne seminaria w zakresie pozyskiwania środków z konkretnych źródeł (np. PFRON),  a także pomoc w zakresie podnoszenia profesjonalizmu organizacji pozarządowych poprzez:

  • budowanie strategii organizacji,
  • pozyskiwania nowych członków i ich aktywizacji,
  • rozwiązywania problemów i sytuacji kryzysowych wynikających ze specyfiki działalności poszczególnych organizacji,

Organizacje członkowskie są również bardzo zainteresowane integracją. Zrealizowany w ramach projektu I Powiatowy Jarmark Pozarządowy pokazał że jest potrzeba wzajemnego poznawania innych organizacji, wymiany doświadczeń, szukanie potencjalnych partnerów do realizacji różnych projektów.

Z opinii większości organizacji wynika również potrzeba podjęcia inicjatyw, które wpłynęły by na budowanie wzajemnych relacji między członkami POPPS i usprawnianie metod  komunikacji, co przełożyło by  się na jakość bieżącego funkcjonowania samego Porozumienia i jego postrzeganie przez partnerów w powiecie jako sprawną i poważną instytucję.

Leave Comment

Skip to content