Milowy krok POPPS

Silna, zintegrowana i sprawnie pracująca drużyna szansą na skuteczne wsparcie sektora pozarządowego. Pod tym hasłem zespół Porozumienia Organizacji Pozarządowych Powiatu Sochaczewskiego (POPPS) pracował podczas trzydniowego, wyjazdowego szkolenia. Piętnastu przedstawicieli organizacji członkowskich wypracowało zarys strategii działania organizacji na najbliższe trzy lata, a wszystko to dla rozwoju społeczeństwa obywatelskiego powiatu.

Zespół Porozumienia tworzą przedstawiciele jego organizacji członkowskich. Jednak nie wszyscy dobrze się znają i współpracują od lat. Niektórzy dołączyli niedawno. Dlatego grupa musi się stale poznawać, zdobywać wspólne doświadczenia i integrować. Dla każdego działalność w POPPS może być czymś innym, jednak wspólna jest wizja sprawnych organizacji pozarządowych na terenie powiatu, które pozytywnie wpływają na swoje otoczenie i włączają mieszkańców do aktywnego udziału w kształtowaniu własnego otoczenia, wsi, miasta, powiatu.

– Nasze spotkanie było inspirującą integracją w doborowym towarzystwie. Wykonaliśmy milowy krok na drodze do profesjonalizacji POPPS – tak trzydniowe spotkanie podsumował Marcin Prengowski, prezes Stowarzyszenia Nad Bzurą. Wtóruje mu Iwona Nowak, prezes Fundacji Amigo mówiąc: – Dla mnie spotkanie było nieco za krótkie, ale za to niezmiernie intensywne. Spełniło moje oczekiwania. Otworzyło szeroko drzwi dla rozwoju POPPS. Także Łukasz Popowski, szef Stowarzyszenia Nasz Zamek potwierdza: – To było bardzo potrzebne szkolenie oraz bardzo potrzebna integracja. Intensywnie, konstruktywnie, a jednocześnie w dobrym towarzystwie i miłej atmosferze. Z tej mąki będzie chleb…

Budowanie silniejszego zespołu nie było jedynym celem warsztatów. Trzydniowa praca dała efekt w postaci kilku najważniejszych celów, jakie Porozumienie chciałoby osiągnąć w perspektywie trzech lat. Oprócz kontynuacji bezpłatnego wsparcia prawnego, sprzętowego i lokalowego oraz niezwykle ważnej obsługi księgowej dla stowarzyszeń, fundacji i klubów sportowych pojawiły się takie, jak budowanie niezależności finansowej organizacji, włączenie do współdziałania nowych członków, budowanie partnerskiej współpracy z samorządami, ale też wzmacnianie rozpoznawalności POPPS wśród społeczności powiatu. Cele są ambitne, ale możliwe do wykonania. Sprzyjać ma temu lepszy podział obowiązków między członkami zespołu Porozumienia.

– To spotkanie zmieniło POPPS. To już nie grupa pełnomocników, to zespół. Tworzenie zgranego zespołu, to jedna z dróg do naszego sukcesu – mówi Agnieszka Ptaszkiewicz, prezes Porozumienia, a jednocześnie liderka Stowarzyszenia IMPULS. Każdą z 14 organizacji członkowskich reprezentują w POPPS różne osoby, o odmiennych doświadczeniach, unikalnej wiedzy. Chodzi o to, żeby pojedyncze potencjały połączyć w sprawnie działający zespół – dodaje.

Wyjazdowe budowanie zespołu POPPS trwało od 17 do 19 lipca. Szkolenie było prowadzone przez Barbarę Domaradzką i Pawła Cieślaka, trenerów ze Szkoły Liderów i przebiegało zgodnie z metodologią tej organizacji. Nie było wykładów, tylko praca warsztatowa, ćwiczenia integrujące grupę, wspólne realizowanie wyznaczonych zadań i dużo zespołowego myślenia o przyszłości Porozumienia.

 Fot. Ewa Prengowska

Skip to content