Iłów w olenderskim klimacie

16 września odbył się II Olenderfest – Festiwal Powideł Olenderskich, zorganizowany przez Stowarzyszenie na Rzecz Rozwoju Ziemi Iłowskiej ze wsparciem POPPS oraz Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności w ramach Programu „Działaj Lokalnie”.

Uczta dla uszu, oczu i podniebienia – bo tak można nazwać wydarzenie – odbyła się w gospodarstwie agroturystycznym „Pod Jastrzebcem” w Przejmie, gm. Iłów, gdzie tradycja  olenderska kultywowana jest od lat, a jego gospodarze chcą inspirować i prowadzić działania edukacyjne wśród mieszkańców, zwłaszcza wśród dzieci i młodzieży w sposób nieszablonowy i interesujący. Właśnie dzięki takiemu podejściu podczas wydarzenia można było obejrzeć pokaz wyplatania płotu łozinowego, dwie wystawy wypożyczone ze współpracującego ze stowarzyszeniem Muzeum Mazowieckim w Płocku – „Osadnictwo Olenderskie na Mazowszu” i „Ludzie Wisły”, oraz wystawę „Zaczęło się od sierpa”, pokazującą rozwój metod i narzędzi do zbioru zbóż.

Ogromnym zainteresowaniem cieszył się pokaz wyplatania ćwiartkowego kosza, tzw. „kipy” przez 90-letniego Jana Kordalewskiego, który kosze „grodzi” od 70 lat, ale podczas Festiwalu był to jego pierwszy w życiu pokaz publiczny.

Przez cały czas intensywnie oblegane było również stoisko z warsztatami stolarskimi,  prowadzonymi przez Jarosława Kaczana  z warsztatu stolarskiego „OLENDER”.

Uczestnicy mogli skosztować potraw z oryginalnego menu, w skład którego weszły takie potrawy jak siake fusier, sytocha, porka, pieczywo orkiszowe, sery, cydr.

Oprawę muzyczną zapewniły dwa genialne zespoły grające muzykę ludową: „Zawołany Skład Weselny – Kapela Niwińskich” oraz „Grzybowianki”

Zapraszamy do obejrzenia obszernej fotorelacji z wydarzenia.

Tekst i fot. Małgorzata Kazur