Zapraszamy do udziału w IV Jarmarku

Zapraszamy organizacje oraz grupy nieformalne do udziału
w Powiatowym Jarmarku Pozarządowym, który odbędzie się w niedzielę, 24 września w godz. 13:00 – 18:00, na Placu Kościuszki w Sochaczewie.

To już czwarta edycja naszej imprezy, podczas której chcemy pokazać osiągnięcia i inicjatywy społeczników z naszego powiatu. Jesteśmy przekonani, że warto by mieszkańcy miasta i okolicznych gmin szerzej poznali nas, nasze działania i codzienną pracę. Działamy przecież na rzecz obywateli naszego regionu. Przedstawienie siebie i swojej oferty pozwoli dotrzeć do kolejnych osób i zbliży nas do stworzenia społeczeństwa obywatelskiego, które pozytywnie i aktywnie wpływa na otaczającą je rzeczywistość.

Udział w imprezie jest całkowicie bezpłatny. Zapraszamy do zaprezentowania swojej organizacji/grupy w formie stoiska informacyjnego, jak również w innej dynamicznej formie np. występu, pokazu czy prezentacji.

Gorąco zachęcamy do udziału i kontaktu z nami do 20 września – e-mail: biuro@popps.org.pl lub tel. 601 135 239 lub 501 542 564 w celu ustalenia szczegółów naszej współpracy.

Relacja z ubiegłorocznego Jarmarku Pozarządowego wraz z galerią zdjęć znajdziecie Państwo tu.

IV edycja Jarmarku odbędzie się w ramach projektu pod tytułem „Rozwój Porozumienia Organizacji Pozarządowych  Powiatu Sochaczewskiego i jego organizacji członkowskich” ze środków Programu Fundusz Inicjatyw Obywatelskich 2017.

Konkurs grantowy Programu „Równać Szanse 2017”

Polska Fundacja Dzieci i Młodzieży ogłasza Regionalny Konkurs Grantowy Programu „Równać Szanse 2017”. Mogą w nim wziąć udział organizacje pozarządowe (zarejestrowane w KRS lub w ewidencji prowadzonej przez Starostów), w tym OSP, a także miejskie i gminne domy kultury, powiatowe, miejskie i gminne biblioteki oraz nieformalne grupy dorosłych z miejscowości do 20 000 mieszkańców.

Celem Programu jest wyrównywanie szans młodzieży na dobry start w dorosłe życie. Dzięki zdobytym w projekcie umiejętnościom młody człowiek z małej miejscowości nauczy się samodzielnie i świadomie osiągać wyznaczane przez siebie cele, planować swoją przyszłość, współpracować z innymi.

Start w Regionalnym Konkursie Grantowym to szansa na dotację do 8 500 zł na projekt 6-miesięczny (trwający od 1 lutego do 31 sierpnia 2018 r.).

Termin składania wniosków upływa 25 października 2017 roku, o godzinie 12.00. Informacje o konkursie i dostęp do formularza aplikacyjnego czekają na stronie internetowej: www.rownacszanse.pl

Twórcą Programu jest Polsko-Amerykańska Fundacja Wolności.

 

Planszówkowe szaleństwo w Sochaczewie

Od sierpnia w powiecie sochaczewskim odbywają się cykliczne spotkania w ramach cyklu. „RozeGramy całe miasto”. W sali edukacyjnej Muzeum Kolejki Wąskotorowej w Sochaczewie spotykają się zarówno mali jak i duzi wielbiciele rozrywek przy planszy. Cykl spotkań z grami jest efektem II edycji Programu „Działaj Lokalnie”, realizowanym w powiecie sochaczewskim przez  POPPS oraz Polsko-Amerykańską Fundację Wolności oraz Akademię Rozwoju Filantropii w Polsce.

Na ostatnim spotkaniu jak zwykle zabawa była przednia. Starszych uczestników spotkania zainteresowała rozgrywka w uznaną już grę strategiczną BloodRage od wydawnictwa Portal Games. Dzięki temu świetnemu tytułowi przenieśli się w czasy Wikingów aby walczyć o wieczną chwałę w Wallhali u boku samego Odyna. Młodsi gracze, zdecydowanie bardziej zainteresowani byli kolorowymi grami od wydawnictwa Granna czy Bard. Grania było mnóstwo – od prostego Super Farmera w którym dzieci mogły zamienić się w hodowcę zwierząt, przez Dr. Eurekę który uczył ich logicznego myślenia pod presją czasu i przeciwników po Dobble, grę którą pokochały dzieci na całym świecie.

Spotkanie cieszyło się nie lada powodzeniem. Rodzice mogli spędzić trochę czasu ze swoimi dziećmi bawiąc się, ucząc przy tej niezobowiązującej aczkolwiek wymagającej rozrywce jaką są gry planszowe.

Organizatorzy spotkania – Stowarzyszenie Planszówki w Sochaczewie – zapraszają na spotkania z grami w ramach Projektu Działaj Lokalnie do końca listopada. Szczegóły na stronie https://www.facebook.com/planszowkiwsochaczewie/.

Fot. Małgorzata Kazur

Zaproszenie na Piknik Rodzinny

Grupa nieformalna „Aktywni mieszkańcy gminy Młodzieszyn” zaprasza na wydarzenie realizowane w ramach projektu FIO Mazowsze Lokalnie – Piknik Rodzinny przy świetlicy wiejskiej w Budach Starych, 27 sierpnia o godz. 15.

W programie wydarzenia konkurs kulinarny, konkurencje sportowe, atrakcje dla dzieci, tworzenie korali i ozdób, zabawa taneczna i poczęstunek.

Projekt grupy nieformalnej z Gminy Młodzieszyn to cykl rajdów rowerowych i pikników. Ma na celu zwiększenie zaangażowania mieszkańców w życie swojej społeczności, integrację mieszkańców gminy poprzez aktywne spędzanie wolnego czasu, wspólny wypoczynek i rekreację oraz zacieśnianie więzi między pokoleniami.

Najnowszy Aktyw już dostępny

Nowy numer Aktywu zawiera m.in. informacje o drugiej edycji programu „Działaj Lokalnie” oraz wiele tekstów o działalności i projektach realizowanych przez organizacje
w powiecie sochaczewskim.

AKTYW jest wydawany od 2010 roku, promuje działania organizacji pozarządowych z powiatu sochaczewskiego oraz informuje o najważniejszych inicjatywach pozarządowych i działaniach realizowanych na rzecz trzeciego sektora.

Wersja elektroniczna do pobrania poniżej. Niebawem będzie również dostępna i dystrybuowana papierowa wersja Aktywu.

AKTYW 1(14)2017

Zapraszamy do lektury.

Pracowite wakacje w POPPS

Weekend 28-30 lipca zespół POPPS spędził w miejscowości Piaski Królewskie w Puszczy Kampinoskiej, gdzie odbyło się spotkanie integracyjno-szkoleniowe Porozumienia. Podczas niemal trzech dni trenerzy ze Szkoły Liderów przeprowadzili intensywne warsztaty z budowania efektywnego zespołu, sprawnego działania grupy i rozwiązywania konfliktów. Nie zabrakło też czasu na wspólną zabawę i rekreację.

Okres wakacyjny to doskonały czas aby połączyć wypoczynek z doskonaleniem własnych kompetencji, czy to liderskich czy dotyczących działania w zespole. Jest wtedy chwila, aby zatrzymać się i zastanowić nad sobą, swoimi dotychczasowymi działaniami. To dobry moment, aby wyciągnąć wnioski z tego, co się działo w organizacji przez ostatni rok. Dzięki szkoleniu członkowie POPPS lepiej się rozumieją i tworzą zaangażowany zespół o wspólnych celach, a także opracowują plany działania w przyszłości. Warto pamiętać, że POPPS to specyficzny zespół, bo złożony z liderów o silnych charakterach, zajmujących się bardzo różnymi działaniami w swoich macierzystych organizacjach. Dlatego też szczególnie ważny jest dobry podział zadań, który wymaga ciągłego doskonalenia. I ten temat również był ważnym elementem spotkania.

Nie jest tajemnicą, że każdy zespół musi się nieustannie uczyć, aby być coraz lepszym i skuteczniejszym w działaniu. Nie inaczej jest w POPPS, które od początku zakładało ciągłe doskonalenie ludzi w nim działających. Jednym ze sposobów realizacji tego celu są właśnie szkolenia, które przygotowują specjalnie dla Porozumienia trenerzy ze Szkoły Liderów. Jest to kuźnia talentów trenerskich, a metody przez nią stosowane są wyjątkowo dopasowane do sektora pozarządowego.


Szkolenie odbyło
się w ramach projektu pn. ”Rozwój Porozumienia Organizacji Pozarządowych  Powiatu Sochaczewskiego i jego organizacji członkowskich” ze środków Programu Fundusz Inicjatyw Obywatelskich 2017, realizowanego ze środków Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej.